Jesteś tutaj

Złącza zasilaczy ATX

Przedstawiamy złącza występujące w typowych zasilaczach ATX

1. Złącze zasilania ATX 24-pin Główna wtyczka zasilacza ATX podłączana do płyty głównej. W starszych zasilaczach AT wtyczka była podzielona na dwie oznaczone P8 i P9. Obecny standard ATX przewiduje 24 piny zasilania. Najczęściej spotyka się zasilacze wyposażone w złącze 24-pinowe, które można rozłączyć na dwie części (20+4 piny) i wykorzystać ze starszymi płytami o gnieździe 20-pinowym. Niektóre zasilacze ATX posiadają dwie wtyczki - 20-pinową i 4-pinową, które można podłączyć jednocześnie do gniazda 24-pinowego.

 

 

 

 

2. Złącze zasilające ATX12V 4-pin Jest to pomocnicze złącze zasilające, zapewniające niezależne źródło zasilania dla procesora. Składa się z dwóch przewodów 12 V (żółty) i dwóch przewodów masy (czarny).

 

 

 

 

3. Złącze Molex 4-pin Jeden z najstarszych typów wtyków, wykorzystywany do zasilania dysków twardych i napędów optycznych typu ATA, dodatkowych elementów płyty głównej, kart graficznych i wielu innych urządzeń. Dostarcza napięć +5V i +12V. Złącze to w tej chwili jest coraz rzadziej wykorzystywane, wypierają je wtyki SATA i PCI-E. W skład wiązki Molexa wchodzą 4 przewody: 12V (żółty), masa (czarny), masa (czarny) i 5V (czerwony).

 

 

 

 

4. Złącze Molex mini lub Floppy 4-pin Jeden z najmniejszych wtyków, pierwotnie zasilający stacje dyskietek. W niektórych przypadkach dostarcza też dodatkowe zasilanie do kart wideo AGP. Jest to mniejsza odmiana złącza typu Molex.

 

 

 

 

5. Złącze EPS12V 8-pin - złącze serwerowe Złącze serwerowe wymagane przez normę dla zasilaczy serwerowych EPS12V v1.6. Służy ono do zasilania procesorów w mocniejszych serwerach.Podobnie jak złącze PCIe, składa się wyłącznie z linii 12 V (żółty) i z masy (czarny).

 

 

 

 

6. Złącze zasilania S-ATA SATA jest następcą złącz zasilania typu Molex. Wtyczka zasilania SATA ma 15 pinów zasilające dyski twarde i napędy optyczne standardu Serial ATA. Dostarcza napięcia: +3,3V, +5V i +12V. Dodatkowo zespół złącz SATA (zasilający + sygnałowy) został tak zaprojektowany, że może być stosowany jako zintegrowane złącze typu hot plug. Długość takiego przewodu może dochodzić do 1 metra.

 

 

 

 

7. Złącze Zasilania PCIe 6/8-pin Wtyczka zasilająca karty graficzne. Większość nowoczesnych zasilaczy jest wyposażone w 6-pinowe złącze przeznaczone dla kart graficznych PCI Express. Może ono dostarczyć do 75 watów mocy. W najnowszych konstrukcjach wprowadzono złącze 8-pinowe. Ze względu na kompatybilność wstecz stosuje się także złącza 6+2 piny, co pozwala zasilać karty PCI Express z gniazdami zarówno 6 jak i 8-pinowymi.