Jesteś tutaj

Jak dobrać moc zasilacza?

Określenie mocy zasilacza, która byłaby wskazana dla komputera, nie jest takie proste. Każda konstrukcja ze względu na mnogość rodzajów podzespołów jest inna.  Największe zapotrzebowanie na moc w komputerze przejawiają dwa podstawowe podzespoły, czyli procesor i karta graficzna - zwłaszcza bardzo wydajne topowe modele.

Ze względu na mnogość modeli z różnych segmentów o całkowicie różnym poborze energii nie sposób określić średniego zapotrzebowania na moc. Producenci procesorów podają co prawda TDP modeli, ale wartość ta pozwala jedynie w dużym przybliżeniu określić zapotrzebowanie na energię danego modelu. Z kolei producenci kart graficznych podają na pudełku zalecaną moc zasilacza, który jest w stanie obsłużyć dany model karty, ale czynią to w bardzo asekuracyjny sposób.  Wartości podawane są w większości przyapdków zawyżone, zwłaszcza w stosunku do markowych zasilaczy o wysokiej sprawności.

Przykładowe zapotrzebowanie na moc zasilacza można w sposób uproszczony przedstawić w następującym zestawianiu:

Dwuprocesorowe karty graficzne
do 380 W

Topowe karty jednoprocesorowe
do 280 W

Wydajne karty jednoprocesorowe
do 180 W

Karty jednoprocesorowe ze średniego segmentu
do 100 W

Ekonomiczne karty jednoprocesorowe
do 50 W

Topowe procesory
do 150 W

Wydajne procesory
do 100 W

Procesory ze średniej półki
do 70 W

Płyta główna standardu ATX
do 50 W

Karty PCI
do 20 W

Karty PCIe
do 65 W

Napędy optyczne
do 35 W

Twarde dyski (magnetyczne)
do 30 W

Wentylator
do 10 W

Pamięć RAM (jeden moduł)
do 5 W

Warto zwrócić uwagę, że mało znani producenci tanich zasilaczy z regóły podają moc szczytową (maksymalną), a nie ciągłą (stałą) zasilacza. Może się okazać, że zasilacz, którego moc określono na 500W, osiąga ją jedynie w krótkich momentach, a w sposób ciągły może dostarczać do komputera tylko 400W.